Tema for utstillingen som åpner lørdag 6. juni i kulturkapellet er Henrik Sørensens religiøse kunst. I kirken har han malt det store bildet over korbuen – med tre kvinnelige engler som ønsker velkommen til «Det nye Jerusalem».
Da dette verket kom på plass i 1954, hadde han utsmykket flere kirker. Mest kjent er altertavlen i Linköping domkirke i Sverige, som stod ferdig i 1937. Der framstilte han Kristus som en ung, nordisk mann, uten skjegg, og med armene strakt ut som om han vil favne menneskeheten.
Skapte motstand
Dette var et voldsomt brudd med tradisjonelle kristusframstillinger, og skapte mye strid. Noen beskyldte Sørensen for å male en arisk Kristus. Det finnes en rekke versjoner av dette motivet, noen av dem kan sees på utstillingen i kulturkapellet.
Det kan se ut til å være en utvikling i Sørensens religiøse motiver, fra helvetesvisjonen i «Inferno», inspirert av første verdenskrig, til tre bilder som framstiller hendelsene Langfredag og til den nordiske, oppstandne Kristusfiguren. Kanskje er korbuen i Holmsbu et sluttpunkt med et budskap om håp for verden – tross alt.
Viser skisser
Utstillingen viser både deler av kirkeutsmykningene og forarbeider som er hentet fram fra Nasjonalmuseets magasiner. Slik kan man se hvordan han arbeidet seg fram til det endelige resultatet. I tillegg til de utstilte bildene vises mye av kirkeutsmykningene hans digitalt.
Under åpningen holder Målfrid Ravnåsen Vangen foredrag om Henrik Sørensens religiøse motiver. Hun stiller blant annet spørsmålet om mange av hans naturbilder også hører til i denne kategorien. Vangen er kunsthistoriker, og har blant annet skrevet boken «Innseilingen til de lykkelige øyer», om kunstnerkolonien i Holmsbu.
Mens de fleste arrangementene i kulturkapellet finner sted på søndager, skjer denne åpningen altså på en lørdag kl. 15, og billetter kan kjøpes på tikkio.com.
- Plassen er begrenset, så vi anbefaler å sikre seg plass på forhånd, sier prosjektleder Linda Lyngstad Marthinsen.
