I løpet av denne siste uka i januar skal biskopen besøke både mekkeklubb, misjonsprosjekt og menighetsliv. Hun vil møte ordfører, lokalpolitikere og skoleelever – og få omvisning på settefiskanlegg, sykehjem og næringspark.
- Jeg gleder meg aller mest til møtene med dem som bor og lever der. Programmet gir meg mulighet til å treffe både de yngste og de eldste i bygdene, være sammen med konfirmantene og besøke næringsliv og kommune, sier biskop Herborg Finnset.
Var prestevikar her
Bispevisitasene er noe av det viktigste biskopen gjør. Her får hun mulighet til å støtte og inspirere menighetene og samtidig bli kjent med bygder og lokalsamfunn. Det er mange år mellom hver gang et sted får bispevisitas.
Å besøke Beitstad blir et spesielt gjensyn for Herborg Finnset. Her var hun prestevikar da hun studerte til prest på starten av åttitallet. Drøyt 40 år senere er hun tilbake som biskop.
Være kirke sammen
Menighetene hun besøker denne gangen ligger på hver sin side av Beitstadsundet. I overskriften «Sammen over sundet» ligger det et ønske om godt lokalt samarbeid.
- Vi skal snakke sammen både om hva som særpreger menighetene, hva de har felles og hvordan de kan være kirke og fellesskap sammen, sier biskopen i Nidaros.
