- Dette ble en verdig og varm feiring av synagogen i Trondheim. Vi trenger hverandre - og vi trenger alle - i det fellesskapet og mangfoldet som Norge er og skal være, sier biskop Herborg.
Synagogen, som ligger rett ovenfor Nidarosdomen, er verdens nordligste, og ble innviet i 1925. Synagogen har stor betydning som samlingspunkt for den jødiske minoriteten i Trondheim og Trøndelag. Bygget huser også Det jødiske samfunn og Jødisk Museum, og er sentralt i å bevare og formidle jødisk kultur og historie i regionen.
Hvert år åpnes også dørene for Jødisk Kulturfestival Trondheim, og i år har festivalen feiret 15-års-jubileum.
Fellesskap og omsorg
Kong Harald og statsminister Jonas Gahr Støre deltok også i markeringen av 100 år i synagogen. De besøkte Det jødiske samfunn i en tid som har vært preget av antisemittisme, trusler og utrygghet. Det forsterkede politioppbudet rundt feiringen, og vissheten om at det er ekstra vakthold ved synagogen i Trondheim hver eneste dag, understreker akkurat dette.
– Denne bygningen er både et gudshus og et samfunnshus, som rommer høytider, ritualer ved livets gang, festivaler, konserter, måltider og museum. Det er en bygning som har vært vitne til okkupasjon, ødeleggelse og fordrivelse. Men som også har skapt fellesskap, omsorg og glede – som i dag, sa Støre i sin tale.
– Den økende antisemittismen – både her og i mange andre land – bekymrer meg. Vi har alle et ansvar for å stå opp mot antisemittisme. Alle i vårt land skal føle seg trygge, sa statsministeren.

– Vi skal beskytte, bekjempe og forebygge – og motivere til tolerante holdninger, overfor alle trossamfunn. Hvis urett rammer jødene, så rammes vi alle i det norske samfunnet, sa statsminister Jonas Gahr Støre i sin tale under feiringen av 100 år for synagogen i Trondheim (Foto: Herborg Finnset)
