Sørgende over hele landet samlet

Et helt folk er i sorg over å ha mistet kongen sin. I dag var mange samlet for å dele sorgen og takknemligheten for kong Haralds kongegjerning.

Publisert:

Oslo domkirke: Lystenning i gudstjenestens forbønnsdel med biskop Fredrik Hansen, Harraj Singh, Yashdeep Singh, Ruth Mari Brinis og Anne Anita Lillebø. (Foto: NTB / Stian Lysberg)
Oslo domkirke: Lystenning i gudstjenestens forbønnsdel med biskop Fredrik Hansen, Harraj Singh, Yashdeep Singh, Ruth Mari Brinis og Anne Anita Lillebø. (Foto: NTB / Stian Lysberg)

– Kirkene er viktige samlingssteder for mange sørgende, uansett hvilken tro eller overbevisning de har, eller hvor de bor i landet, sier Harald Hegstad. Han er Kirkerådsleder i Den norske kirke.

Alle elleve domkirker og mange kirker over hele landet inviterte til sørgegudstjeneste i dag, i forbindelse med kong Haralds død.

– Mange steder deltok representanter fra ulike tros- og livssyn i gudstjenestene. Det er et viktig uttrykk for det mangfoldet kong Harald var med å skape rom for i landet vårt, sier Hegstad.

Fullsatte domkirker

Domkirkene var fullsatt, og flere steder var det ikke plass til alle som ville komme. Over 7000 deltok på sørgegudstjenester i landets domkirker. Sørgegudstjenestene i både Oslo domkirke og Nidarosdomen ble direktesendt på NRK og TV 2. 

I Oslo stod om lag 500 mennesker utenfor domkirken og fulgte med fra utsiden. Blant mange gudstjenestedeltakere i Oslo var også statsminister Jonas Gahr Støre, stortingspresident Masud Gharahkhani, høyesterettsjustitiarius Toril Marie Øie, en rekke statsråder og mange representanter fra hoffet. Nidarosdomen var også fylt opp med ca. 1000 til stede.

I Nidarosdomen var musikken, salmene og alt som ble lest preget av sorgen, men også av takknemlighet og håp. Representanter for Trondheims muslimer, jøder og human-etikere deltok i lystenning sammen med den ukrainsk-ortodokse presten i Trøndelag.

Over hele landet

Mange andre kirker inviterte også til sørgegudstjeneste i dag, blant annet Asker kirke. Her deltok kongefamilien; kong Haakon sammen med kronprinsesse Ingrid Alexandra, prins Sverre Magnus og dronning Sonja. Også her var det helt fullt, med 400 gjester inne i kirken og 200 som sto i kø, men dessverre ikke fikk plass innendørs.

Tallet på hvor mange som deltok i sørgegudstjenester i andre kirker søndag 30. august finnes ikke i en samlet oversikt, men den enkelte menighet vil kunne ha oversikt over deltakelsen lokalt.

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"