Dette ble sagt i sørgegudstjenesten i Oslo

Søndag samlet mennesker seg til sørgegudstjenester over hele landet. I en fullsatt Oslo domkirke minnet biskop Sunniva Gylver nasjonens sørgende om Jesu ord, og et mangfoldig utvalg representanter tente lys og leste tekster.

Publisert:

Foto: NTB / Lise Åserud
Foto: NTB / Lise Åserud

I anledning kong Harald Vs død var Oslo domkirke fullsatt av mennesker som samlet seg i sorg og takknemlighet. Det samme skjedde i domkirker og lokalkirker over hele landet.

Biskop Sunniva Gylver startet sin preken slik: – I dag er vi samlet til sørgegudstjeneste, vi er her for å sørge over kong Harald den femtes død, minnes, hedre og dele; for å synge, be, lytte, tenne lys og være stille sammen. Dette hellige rommet har favnet noen av de største gleder og sorger for både nasjon og kongehus i over trehundre år.

Les hele biskop Sunniva Gylvers preken her

Finn programmet fra sørgegudstjenesten i Oslo domkirke her: Norsk | Engelsk

Biskop Sunniva Gylvers preken

I sin preken minte Oslo-biskop Sunniva Gylver to utfordringer og ett løfte Jesus ga oss mennesker: – La ikke hjertet bli grepet av angst. Tro på Gud og tro på meg. I min Fars hus er det mange rom. 

Hun oppfordret: – Gjør som Jesus, når du er tynget av angst eller sorg; enten det handler om kongens død eller andre ting: Våg å dele med noen det som gjør vondt. Og be dem våge å være i det sammen med deg.

Kong Harald løftet fram det samme budskapet i en av nyttårstalene sine: «Vi faller, og vi reiser oss. Igjen og igjen. Men vi klarer det sjelden alene. Vi trenger hverandre».

Biskop Sunniva Gylver understreket at det er rom for både tro, tvil og ulike erfaringer i fellesskapet.

– I et rikt og sekulært samfunn som vårt, i en både fantastisk og forferdelig verden, er det ikke alltid lett å tro på Gud. Så la oss ha rom for både tro og tvil og ulike eksistensielle erfaringer i våre fellesskap. Gud har god plass! Som Jesus sier i dagens tekst: I min fars hus er det mange rom. Evangelienes bilde av Jesus maler fram Guds rike som et hus med mange rom og god plass; et hus for både sorgen og gleden, et hjem der ulike folk kan føle seg trygge og hjemme.

Tente lys og leste tekster

Gjennom sitt liv og sine ord, understreket kong Harald alltid verdien av mangfoldet som ressurs for nasjonen. Han var trygg i sin tro, og var kanskje nettopp derfor så raus og inkluderende overfor mennesker av annen tro og andre tradisjoner. Et glimt av dette mangfoldet kom frem i domkirken denne dagen gjennom lystenning og tekstlesning.

Her er noen av de som deltok i gudstjenesten:

  • Anne Sender, medlem i Det mosaiske trossamfund
  • Biskop Fredrik Hansen, biskop i Oslo katolske bispedømme
  • Imen Hasnaoui, daglig leder i det Islamske Forbundet Rabita
  • Yashdeep Singh, medlem i Unge Sikher
  • Ruth Mari Brinis, medlem av Oslo bispedømmes ressursgruppe for samisk kirkeliv
  • Anne Anita Lillebø, studentprest ved UiO 
  • Hanne Marie Iaursulëiel Pedersen-Eriksen, styreleder i Skeivt kristent nettverk

Finn fullstendig liste over medvirkende i programmet, nederst på siden.

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"