Før jul inviteres alle kommunens barneskoler til et dramaopplegg for å lære om den første julenissen. Det blir en urpremiere allerede nå til søndag kl. 14.00 under julemarkedet på Granavollen. Da vil Marthe S. Skeie framføre opplegget sammen med Kari Røken Alm.
Barna - og også de voksne skal få bli med på en reise tilbake i tid og sted; til byen Patara på 200-tallet. Der besøker vi markedet hvor handelsmennene kjøper og selger varer, i tillegg til at vi blir kjent med den lille gutten Nikolas, sønnen til den aller rikeste i hele byen. Vi får oppleve at det er store forskjeller og at ikke alle i Patara har det like godt.
Sammen med Nikolas skal vi høre historien om han som ble født den første julenatt og vi skal snakke om takknemlighet og det å gi gaver til hverandre.
Ved å selv være en del av historien blir barna kjent med opphavet til julenissen og gavetradisjonen. De får høre om vismennene som kom med gaver til det lille barnet og om hvordan Jesus hjalp de fattige og syke, og hvordan dette inspirerte St. Nikolas til å selv dele av rikdommen sin.
Dramaopplegget er basert på Ivar Skippervolds historie "Nikolas fra Patara".
Ta med deg store og små og møt opp i Mariakirken på søndag (varer ca. 1 time/gratis inngang). Der skal vi foreta tidsreisen vår, før vi går inn i Nikolaikirken, selve julekirken oppkalt etter St. Nikolas.
Vel møtt!