I forrige uke hadde Slemmestad og Nærsnes menigheter besøk av biskop Sunniva Gylver i forbindelse med bispevisitas. Visitasen strakte seg fra tirsdag 5. mai til søndag 10. mai og bød på et variert og innholdsrikt program.
Besøket startet tirsdag med møter mellom biskopen og menighetsrådene i Slemmestad‑Nærsnes, Røyken og Åros menigheter. Her var det rom for samtale om menighetsliv, utfordringer og muligheter i tiden vi står i.
Onsdag var viet Slemmestad kirke og nærmiljøet rundt. Biskop Sunniva møtte staben, deltok på formiddagstreff, i konfirmantundervisning og på barnekorøvelse. Hun ledet også en treningsøkt i kirkehagen, før hun avsluttet dagen ved å delta i panelet under dialogtreffet «Slemmestad i vekst».
Dialogtreffet tok utgangspunkt i den sterke befolkningsveksten som er ventet i området, der Slemmestad går fra rundt 9000 til om lag 14 000 innbyggere i løpet av de kommende årene. Samtalen handlet om hva kirken kan bidra med i utviklingen av lokalsamfunnet. I tillegg til biskopen deltok blant andre ordfører Lene Conradi, leder for utbyggingen i området og en representant fra lokalskolen.
Torsdag gikk turen videre til Røyken, og dagen ble avsluttet med temakveld i Røyken kirke med overskriften
«Folkekirkene på våre steder». Fredag var det Åros menighet som sto i sentrum for visitasprogrammet.
Etter en velfortjent pust i bakken på lørdag, ble bispevisitasen avsluttet søndag med visitasgudstjeneste og visitasforedrag i Teglen. Visitasforedraget kan du lese nederst i denne artikkelen.
Vi har lært mye gjennom uken som gikk, og tar med oss verdifulle innspill og tilbakemeldinger. Nå går arbeidet videre – i stab, menighetsråd og i menigheten for øvrig – med å følge opp det vi har fått med oss fra visitasuken. Det ser vi frem til.
Bilder fra bispevisitas 2026. Foto: Elisabeth Hagen Ristesund


























