– Du er spesielt godt rustet for oppgaven

– I dag vil menigheten høre at kallet ditt både er en gudgitt indre drivkraft, men også et kirkelig, ytre kall, sa biskop emerita Anne Lise Ådnøy da Verena Fuglestad ble vigslet til prest.

Publisert:

F.v.: Terese Bue Kessel, Anne Lise Ådnøy, Verena Fuglestad, Arnulf Fuglestad, Ingun Stokstad Barane og Synnøve Fuglestad. Foto: Ingve Fuglestad
F.v.: Terese Bue Kessel, Anne Lise Ådnøy, Verena Fuglestad, Arnulf Fuglestad, Ingun Stokstad Barane og Synnøve Fuglestad. Foto: Ingve Fuglestad

Det ble en flott festsøndag i Bjerkreim kirke da Verena Fuglestad ble vigslet til prest 21. juni.

Biskop emerita Anne Lise Ådnøy holdt en varm og personlig tale til vigslingskandidaten:

«Gratulerer med denne dagen, en salig, alminnelig vigslingssøndag i vakre Bjerkreim!

Kjære Verena! Du er så sterk, så sterk i viljen og så sterk i trua. Takk for at du har brukt tid, penger, tanker og åndskraft på å nå dette målet.

De motbakkene du har forsert, språk, redusert syn, skepsis til kvinners prestekall – og kanskje enda mer? De har ført til en modenhet som gjør deg spesiell, og gjør at du er spesielt godt rustet for presteoppgaven. I dag vil menigheten høre at kallet ditt både er en gudgitt indre drivkraft, men også et kirkelig, ytre kall.

Du har vurdert din arv fra den katolske kirka opp mot den lutherske tradisjon i Den norske kirke og konkludert med at begge deler har både styrker og svakheter. Som det meste i denne verden.

Jeg har ingen grunn til å tvile på at du kan stå inne for det løftet du skal gi ved alteret i dag!

I kap 12 forteller Markus om noe Jesus sa da han så at ei fattig enke ga alt hun hadde til tempelet. Enken er vårt forbilde. Alt godt vi er og har er Guds gaver. Derfor kan vi også gi alt!»

Verena Fuglestad etter vigslingen ved alteret
Forbedere var Terese Bue Kessel, Gudbjørg Bjerkreim, Arnulf Fuglestad og Ingun Stokstad Barane.

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"