Konfirmant 2027

Vi ønsker alle ungdommer født i 2012 velkommen til konfirmasjon i kirken. Påmeldingen åpner 30. april 2026.

Det er konfirmasjon i kirken. En gjeng konfirmanter i konfirmantkapper som ser opp på kamera.

Påmeldingen åpner 30. april 2026. Du kan TRYKKE HER for å komme til påmeldingsskjemaet. Registrer deg i samarbeid med en foresatt! 

Velkommen som konfirmant i Vestby!

Her finner du all informasjon relatert til konfirmasjon i våre menigheter! Alle som velger å bli konfirmert i Vestby, Såner, Garder og Hvitsten menigheter deltar på et felles konfirmasjonsopplegg.

Alle er velkomne til konfirmasjon i kirken! Både du som tror, tviler, er usikker, ikke tror, ikke har tenkt på sånt før eller er nysgjerrig er velkommen som konfirmant.

I konfirmasjonstiden får du muligheten til å utforske mange viktige spørsmål sammen med andre – uansett hvilket utgangspunkt du har. Som konfirmant får du mange nye opplevelser, og du får lære mer om Gud og deg selv.

Spond

For konfirmantåret vil vi hovedsakelig bruke Spond som informasjonskanal.Gjennom Spond vil dere motta informasjon om de konfirmantgruppene dere tilhører, påminnelser om ministranttjeneste, en oversikt over samlinger og motta andre beskjeder.
Vi ber alle konfirmanter og foreldre som ennå ikke har lastet ned Spond-appen om å gjøre dette.

Hva skal vi gjøre i år?

I år tilbyr vi følgende konfirmantopplegg. Det består av tre deler:

  1. Gudstjenester, ministranttjeneste 
  2. Fellessamlinger og festival
  3. Gruppesamlinger

I konfirmanttida får du vært mye i kirka. Du skal både ha undervisningssamlinger der og delta på gudstjenester.

Du skal delta på 4 valgfrie gudstjenester. De kan du gå på når og hvor du selv vil i løpet av konfirmantåret. For hver av gudstjenestene skal du fylle ut skjemaet for gudstjenestedeltagelse bakerst i konfloggboka. Husk signatur fra presten.

I tillegg til 4 valgfrie gudstjenester er det 4 gudstjenester alle konfirmantene skal delta på.

Ministranttjeneste
En ministrant er en medhjelper på gudstjenesten. Den søndagen du er ministrant skal du møte i kirken 1 time før gudstjenesten starter. Der vil presten møte deg og fortelle om dagens gudstjeneste og dere blir sammen enige om hvilke oppgaver du kan gjennomføre. Det kan f.eks. være å lese tekst, tenne lys, helle vann i døpefonten eller andre praktiske oppgaver under gudstjenesten. Som ministrant bruker du konfirmantkappe og får navnet ditt lest opp i forkant av gudstjenesten.

Alle konfirmanter får tildelt en gudstjeneste hvor de skal gjennomføre ministranttjeneste. Vi setter dere sammen i grupper på ca. 4 konfirmanter hver gudstjeneste. Dersom den dagen du har fått tildelt ikke passer, kan du bytte med en annen konfirmant og gi beskjed til Kristin.

Listen med oversikt over når du er ministrant legges ut i Spondgruppen for alle konfirmanter og foreldre.

Den gudstjenesten du er ministrant skal du fylle tjenesteskjemaet bakerst i konfloggboka.

Fellessamlinger

I løpet av konfirmantåret har vi noen samlinger hvor alle konfirmantene skal delta. På flere av disse samlingene ønsker vi at også foreldrene deltar.

5.11.26 i Vestby kirke – Informasjonskveld for konfirmanter og foreldre
Denne kvelden vil vi presentere konfirmantopplegget som venter dere. Dere vil også få mulighet til å stille spørsmål og bli litt bedre kjent med oss ansatte og hverandre.

Kickoff for konfirmanter i Son og Såner (med foreldre)
Årets kickoff deles i to samlinger: én for konfirmanter som tilhører Grevlingen skolekrets, og én for konfirmanter fra Vestby ungdomsskoles skolekrets. På kickoffen får alle konfirmanter utdelt sin egen bibel, og det blir tent lys for hver enkelt. Dette markerer starten på konfirmasjonstiden, og vi ønsker velkommen til en fin og høytidelig stund sammen.

Kickoff for konfirmanter i Vestby, Garder og Hvitsten (med foreldre)
Årets kickoff deles i to samlinger: én for konfirmanter som tilhører Grevlingen skolekrets, og én for konfirmanter fra Vestby ungdomsskoles skolekrets. På kickoffen får alle konfirmanter utdelt sin egen bibel, og det blir tent lys for hver enkelt. Dette markerer starten på konfirmasjonstiden, og vi ønsker velkommen til en fin og høytidelig stund sammen.

Temasamling for konfirmanter og foreldre
På denne viktige samlingen får vi besøk av begravelsesbyrå og vi samtaler om liv og død og kirken og vår plass i alt dette. Mer informasjon kommer.

Inspirasjonskveld i forkant av fasteaksjonen
Fasteaksjonen er en større aksjon med innsamling av økonomiske midler til Kirkens Nødhjelp. Aksjonen gjennomføres hvert år i uken før påske, og konfirmantene spiller en avgjørende rolle i dette arbeidet, ved at de går med innsamlingsbøsser til folk som bor i Vestby kommune.

På denne samlingen skal vi lære mer om årets fasteaksjon og hva pengene går til, og gire oss opp til aksjon. 

Inspirasjonskvelden deles i to samlinger: én for konfirmanter som tilhører Grevlingen skolekrets (Son kulturkirke), og én for konfirmanter fra Vestby ungdomsskoles skolekrets (Vestby kirke).

Fasteaksjonen
Imars går årets fasteaksjon av stabelen! Da skal alle konfirmantene våre ut med bøsser og ringe på dører rundt omkring i Vestby. Dette er en stor og gøy dugnad med et meningsfullt mål.

Rent praktisk gjennomfører vi fasteaksjonen på denne måten:

Vi ber hver konfirmant ha med seg en voksen som de kan gå sammen med.

Konfirmanter og voksne møter i kirken til kl.17.30, der får de tildelt bøsser, ID-kort og roder. Alle skal være tilbake i kirken til kl.20.00. Når alle er tilbake er det servering av boller, og utlodning med premier.

Konfirmantfestival

Årets store happening for konfirmantåret er vår egen konfirmantfestival! Festivalen finner sted fra 5. til 7. juni på Follo Folkehøyskole.

I løpet av disse dagene vil vi ha en rekke spennende innhold, inkludert konsert konkurranser og gruppesamlinger. Det blir også mange andre morsomme aktiviteter som vi gleder oss til å dele med dere!

Festivalen avsluttes med en stor gudstjeneste søndag kl.14.00. Dette blir årets samtalegudstjeneste hvor konfirmantene deltar aktivt. Oppmøte for konfirmanter er obligatorisk, og vi oppfordrer også foreldre til å delta. 

Gruppesamlinger

Det meste av konfirmantundervisningen du skal ha gjøres i mindre grupper.

Når og hvor gruppesamlingene vil finne sted varierer fra gruppe til gruppe. Noen møtes rett etter skoletid, andre samles på kvelden, noen i Son og andre i Vestby. Du kan allerede melde deg inn i den gruppen du ønsker ved å besøke denne linken:

Det vil også være mulig å melde seg opp på informasjonskvelden. Hver gruppe har begrenset plass på 20 konfirmanter.

Oppstartssamtaler – Vi vil bli kjent med deg!
Før vi går i gang med konfirmantundervisningen, ønsker vi å bli bedre kjent med hver enkelt av dere. Derfor prioriterer vi å gjennomføre oppstartssamtaler i starten av konfirmasjonstiden.

Samtalene skjer i forbindelse med gruppesamlingene i desember, og sammen fyller vi ut et skjema med spørsmål om alt fra fritidsinteresser til hvem du pleier å henge med. Vi tar også bilde av deg – ikke for å lage pass, men for å kunne pugge og lære oss navnene til alle de 100 konfirmantene.

Vi gleder oss til å møte deg!

 

JEG ER IKKE DØPT – KAN JEG KONFIRMERES?
Du er velkommen til å delta i konfirmantopplegget selv om du ikke er døpt. Dog er dåpen er en forutsetning for å delta i den avsluttende forbønnsgudstjenesten (konfirmasjonsgudstjenesten). Hvert år er det flere konfirmanter som blir døpt.

Den norske kirke bekjenner èn dåp. Det betyr at dersom du er døpt i et annet kristent samfunn med de samme bekjennelsesskriftene som Den norske kirke (f.eks. Den Katolske Kirke) trenger du ikke å døpes på nytt. Dersom du er usikker på om din dåp er gyldig hos oss, ta kontakt.   

HVA SKJER PÅ SELVE KONFIRMASJONSGUDSTJENESTEN?
Konfirmasjonsdagen er en festdag for konfirmanten, familien og menigheten. Den markerer avslutningen på konfirmasjonstiden.

I Den norske kirke er konfirmasjonshandlingen en forbønnshandling hvor vi ber Gud om å velsigne og å styrke hver enkelt konfirmant. Konfirmasjonsgudstjenesten er høytidelig. Alle konfirmantene kneler ved alterringen der presten eller konfirmantlæreren ber for den enkelte. Konfirmasjonen er et sted der det blir understreket at alle mennesker er like verdifulle Guds øyne.

Bibelen forteller at dåpen er Guds gave til oss. Dåpen er et synlig tegn på Guds kjærlighet, og at den døpte er en del av kirken. Ordet konfirmere betyr bekrefte eller styrke. Konfirmasjonen forutsetter ingen bekreftelse fra konfirmanten, det er Gud som bekrefter sine løfter slik de ble gitt ved dåpen.

KAN JEG BLI KONFIRMANT SELV OM JEG BOR I UTLANDET?
Ja, ta kontakt med oss, så lager vi et opplegg i samarbeid med Sjømannskirken - Den norske kirke i utlandet.

HVORDAN KAN KONFIRMASJONSTIDEN TILRETTELEGGES FOR MEG MED NEDSATT FUNKSJONSNIVÅ, HELSE ELLER LIGNENDE?
Ta kontakt med oss, så finner vi en god løsning sammen med deg og familien din. Konfirmasjonstiden er for alle!

Vi tilbyr også et eget konfirmantopplegg som er særlig tilrettelagt konfirmanter med nedsatt funksjonsevne/behov for tilrettelegging. Dette foregår i Ski nye kirke og starter opp høsten 2026 med konfirmasjon våren 2027. Kontakt kateket Lene Beate Østerås LO773@kirken.no/tlf 98241144 eller les mer her.

JEG ER SAMISK - HVORDAN KAN KONFIRMASJONSTIDEN TILRETTELEGGES FOR MEG?
Innenfor forvaltningsområdene for samisk språk har samisktalende konfirmanter rett til opplæring og materiell på sitt eget språk. Så langt det er mulig vil dette også gjelde samisktalende konfirmanter i resten av landet. Samisk kirkeråd arrangerer konfirmantleir som er åpen for samiske konfirmanter fra hele landet.

Beklager, men vi kan ikke finne din posisjon pga instillingene i nettleseren din. Du må tillate autolokasjon for å kunne benytte denne funksjonaliteten:

Se instruksjoner for din nettlester under:

Internet explorer

Internet options / Privacy / Location / klikk på "Clear sites"

Chrome

Settings / Advanced / Priacy and security / Content settings / Location -> Fjern "kirken.no" fra blokkert-lista

Firefox

Options / søk etter "location" / settings / Fjern "Kirken.no" fra blokkert

Safari

Settings for this website / Location -> "Allow"