(Evangelietekst: Lukas 2, 41-52.)
Det er nesten ni måneder siden vi møttes for første gang i august i fjor i forbindelse med oppstarten av HEL-konfirmantåret. Dette var starten på vår læringsreise sammen der vi sammen har blitt kjent med hverandre, med fortellingene om Gud og Jesus og med kirka og kirkerommet. Når vi har vært sammen her i Fjell kirke, både samlinger og HEL-gudstjenester, har vi samtidig også øvd og forberedt oss med denne dagen som mål. Og nå er dagen kommet med mange ulike følelser, både spenning og forventning, glede, "gruing” og kanskje litt vemod, og mye mer.
“Visste dere ikke at jeg må være i min Fars hus”, sa Jesus da han var på reisen til tempelet i Jerusalem i forbindelse med påskehøytiden. Han stilte spørsmål, lyttet til og diskuterte med lærerne i tempelet. I konfirmanttida har vi også snakket om og vært her i Guds hus, akkurat som Jesus var i denne fortellingen. For Jesus var det også viktig å komme til sitt hellige hus, tempelet, slik vi har møttes her i kirken. Han fikk være der og bli med for å lære, bli bedre kjent med troen, og dere konfirmanter har også vært på en læringsreise gjennom konfirmanttida her i kirken. Samtidig kan både dere og vi alle- få mulighet til å oppleve noe mer enn læring; for når kirkens fellesskap er på sitt beste, er det et sted som skaper fellesskap mellom mennesker og med Gud og et sted å høre til, å komme til og å være gjennom livet. Gud er en Gud som vil fellesskap og relasjon- både med mennesker og mellom mennesker, og han utfordrer oss til å gi og å dele dette fellesskapet videre med menneskene vi møter. Og med dette- også til å åpne kirkehuset og fellesskapene for flere.
I Guds hus er det mange rom, sier Jesus, og sammen har vi utforsket noen av dem, både konkret her i kirken og gjennom fortellingene vi har blitt kjent med gjennom året. Tanken om at det er mange rom i Guds hus, utfordrer oss derfor til å jobbe med et åpent kirkehus med plass for alle. I Bibelen finnes det mange bilder på at vi alle har noe å bidra med og en plass i fellesskapet som en del av laget, at alles ressurser og bidrag er viktige for fellesskapet, og trengs for å gjøre fellesskapet vårt mer helt.
Austad Fjell menighet har en visjon som er å være “et møtested for alle”. Dette er også (nært) knyttet til vårt HEL-arbeid, der HEL-konfirmantarbeidet vårt inngår som en viktig del. Vi ønsker å skape et inkluderende og et involverende fellesskap, der det er rom for alle. Det skal være et sted der det er rom for vår forskjellighet og med plass for våre liv her i kirken. For det er ved å være skapt og elsket av Gud at vi alle er gitt den samme uendelige verdien som mennesker, og gjennom det, hører vi alle til i det samme fellesskap.
Reisen vi har vært på dette konfirmantåret slutter ikke her, selv om konfirmantåret snart er ferdig. På reisen vår har vi vært innom ulike stopp og møteplasser underveis som har skapt og gitt rom for læring og nye erfaringer, men også vært møtesteder, som i HEL-gudstjenestene der dere vært med og deltatt aktivt. Noen av disse møtestedene er dåpen og nattverden som dere også har vært med å oppleve her i kirken på gudstjenestene. Både dåpen og nattverden gir oss konkrete bilder på det å være en del av et fellesskap som går sammen. I dag bekreftes det løftet som Gud ga dere da dere ble døpt om at han alltid vil være med dere på vandringen gjennom livet. Husk at på veien videre har dere mange mennesker som heier på dere og er glade i dere - både familie og venner, og alle vi som er her i dag er deres heiagjeng. Vi er ikke alene som mennesker, for Gud går sammen med oss på veien.
Kjære konfirmanter/ Kjære Malene, Savannah, Julia, Nikolai, Daniel, Vinnie og Simen: Dette er deres dag og vi er her sammen for å feire dere. Takk for alt dere har lært oss og for alt dere har bidratt med gjennom tiden som konfirmanter her i Fjell kirke, både som aktive deltakere både på samlinger og på HEL-gudstjenestene gjennom konfirmanttiden. Dere er en utrolig fin gjeng! Husk at dere alltid er velkommen tilbake hit til kirken hvor dere alltid vil ha en plass i fellesskapet. Gratulerer så mye med konfirmasjonsdagen!
Amen.
