Søndagstanker
7.juni
1.søndag . i treenighetstiden
Matt 3,11–12
Kananspråk
Dagens tekst er full av begrep som er ukjent for mange mennesker i dag.
For eksempel ble føttene sett på som urene, både fysisk og i overført forstand. (Slik er det vel delvis fortsatt, å tråkke på noen er uttrykk for den ytterste forakt.) Så å hjelpe noen med sandalene var forbeholdt de som stod aller nederst på rangstigen. Det samme bildet kommer igjen på skjærtorsdag, da Jesus vasker displenes føtter.
Neste bilde handler om å rense korn: Før skurtreskerens tid, ble kornet renset ved å kaste det ut over et gulv eller en treskeplass. Kornet er tungt, så det flyr lengst. Agner og bøss lander før eller kan til og med bli tatt av vinden. Hveten er verdifull, og blir tatt vare på. Agnene er ubrukelige, og blir brent opp.
Jesus bruker bildet om å rense hvete et annet sted også:
Simon, Simon! Satan har krevd å få sikte dere som hvete. Lukas 22.31
Her har Satan fått rollen som anklager, og ordet er et varsel om at disiplene kommer til å få harde tider.
For meg ligger tyngden i denne teksten i spørsmålet: Er min tro tung nok til å tåle de kast livet gir oss, eller er jeg så lett at jeg driver vekk med vinden. Som et agner eller tomme korn.
Arne Andersen