Labba er svensk statsborger, født og oppvokst i Övre Soppero i Kiruna lengst nord i Sverige.
Labba forteller at hun har fulgt med Samisk kirkeråd over tid, og synes utviklingen har vært spennende. – Utlysningen dro for mye i meg til at jeg kunne la være å søke. Jeg gleder meg, og er svært forventningsfull, sier hun.
Hun kommer til Samisk kirkeråd fra en stilling som førsteamanuensis i rettsvitenskap ved UiT Norges arktiske universitet. I tillegg til studier og arbeid spesielt innen miljørett og tilrettelegging av reindrift, er Labba vokst opp med reindrift og gift med en reindriftsutøver. Doktorgradsavhandlingen handlet om reindriftens interne organisering, og de norske og svenske lovverkene som regulerer reindrift. Hjemmespråket er nordsamisk, og hun har også med seg en bachelorgrad i samisk språk.
–Jeg håper og tror at det vil oppleves meningsfylt å arbeide i kirken, sier Labba. – Jeg har sittet i samisk utvalg for Nord-Hålogaland bispedømme, og kjenner derfor litt av arbeidet her allerede.
Hun er opptatt av betydningen det har at Samisk kirkeråd er til stede for den samiske befolkningen, spesielt i diakoni og trosopplæring. – Når vi kjenner hverandre og har den kulturelle kjennskapen i bunn er arbeidet lettere, og vi får større gjensidig tillit.
Maria Kristina Labba tiltrer stillingen i Samisk kirkeråd tidlig i høst.