Saken KM 10/26 Bestemmelser om samisk kirkeliv i kirkeordningen slår fast at kirkelige organer skal legge til rette for at samisk språk og kultur, selvbestemmelse og medvirkning i kirkedemokratiet sikres og utvikles i kirken.
De tre nordligste biskopene Herborg Finnset, Svein Valle og Stig Lægdene, takket for vedtaket i denne historiske saken. Med denne endringen i kirkeordningen, slår kirkerådsleder Harald Hegstad fast at det samiske skal være en integrert del av kirken framover, ikke et tillegg.
Et unnskyld i gleden
Preses Olav Fykse Tveit understreket samtidig alvoret i saken.
– Denne og de to samiske sakene vi hadde i går, er jeg takknemlig for. Men dette er tre alvorlige saker, og jeg vil si unnskyld for at disse sakene ikke har kommet før. Dette er en oppfølging av statens prosess, og vi er en del av den historien og opprettingen. Dette er derfor et alvor over å gjøre sånne vedtak, men de hører også glede til, sa Fykse Tveit fra talerstolen.
May Bente Jønsson, gjenvalgt leder i Samisk kirkeråd, er glad for vedtaket.
– Dette betyr at det blir mer rom for at samer selv kan være mer delaktig i bestemmelser, at det er plass for å si hva vi har behov for med tanke på språk og kultur. Utgangspunktet i denne saken, er et ønske fra den samiske befolkningen. Dette er viktig i det videre arbeidet med forsoning, da dette er en av anbefalingene i Samisk utvalgs rapport avgitt i 2024, som er en del av prosessen å styrke samisk kirkeliv i Den norske kirke.
Individuell språklig tilrettelegging
Kirkelige organer skal legge til rette for at enhver som ber om det skal få individuelle kirkelige tjenester på samisk i Den norske kirkes menigheter i språkutviklingskommuner og språkvitaliseringskommuner.
