Mari var Nord-Hålogaland bispedømmes aller første prest under utdanning (PUU) da hun ble ansatt som PUU i 2023. Ordningen innebærer at man får en fast prestestilling i en menighet mens man fullfører presteutdanningen. Nå er utdanningen fullført, og Mari er blitt ordinert som prest.
Mari har jobbet i Grønnåsen menighet i hele 13 år – først som menighetspedagog, deretter som kateket, og senere som PUU. Etter vigslingen fortsetter hun i menigheten som kapellan.
– Mari, du er kalt til å være prest i Den norske kirke og kapellan i Grønnåsen kirke. I dag er du ikke lenger prest under utdanning – du er ferdig utdannet prest, sa biskop Olav Øygard under vigslingen.
En spesiel dag
Mari er den eneste som har blitt vigslet to ganger av biskop Øygard – først som kateket i desember 2021, og nå som prest. – Dette er en veldig spesiell dag for meg. Det er andre gang jeg vigsler Mari, men dagens vigsling er også min siste prestevigsling som biskop før jeg går av med pensjon. Så det er litt spesielt, sa biskop Olav etter gudstjenesten.
I sin preken delte Mari tanker om prestekallet, som hun beskrev som både en gave og en oppgave. – Som prest har jeg fått en gave i nåden som skal strømme videre, og en oppgave i å ivareta Guds flokk, sa hun.
Flere deltok i vigslingsgudstjenesten, blant annet domprost Stig Lægdene og sokneprest Marianne Støylen Skauge. Salmer og liturgi ble ledet av kantor Annimari Pelli og Grønnåsen kirkekor.
Etter gudstjenesten ble Mari feiret med nydelig kirkekaffe arrangert av Grønnåsen menighetsråd.
Vi gratulerer Mari hjertelig og ønsker henne Guds rike velsignelse i tjenesten!
Se flere bilder fra vigslingsgudstjenesten














