|

AGDER OG TELEMARK BISPEDØMME
omfatter fylkene Telemark, Aust-Agder og Vest-Agder.
Agder bispedømme har en noe spesiell historie. I 1125 ble Stavanger bispedømme utskilt fra Bjørgvin. Dette nye bispedømmet strakte seg langs kysten fra Haugesund i vest til Gjernestangen mellom Risør og Kragerø, senere til og med Eidanger, i øst. Stavanger var det kirkelige sentrum.
I 1682 utstedte imidlertid kongen ordre om at biskop og stiftamtmann skulle flytte fra den gamle bispestaden til Kristiansand, et 40 år gammelt byanlegg som kongen mente hadde framtiden for seg. Myndighetene i Stavanger protesterte og borgerene skrev bønneskrifter til kongen. Stiftamtmann og biskop drev regelrett sabotasje, nektet å flytte og lot som ingenting. Det tok to år før begge var på plass i den nye stiftsstaden. Det gamle bispedømmet med det nye navnet, Christiansands stift, var begynt å fungere. Dette var begynnelsen til det som skulle føre fram til Agder bispedømme.
Agder bispedømme med Telemark og de to Agder-fylkene som sitt område, ble opprettet i 1925, ved at Stavanger og Rogaland ble utskilt som et eget bispedømme. Fra 1. januar 2005 er navnet endret til Agder og Telemark bispedømme.
Bispedømmet består i dag av 12 prostier, 67 prestegjeld og 147 menigheter og hadde pr. 01.01. 2003, 347.324 medlemmer i Den norske kirke.

Agder og Telemark bispedømmekontor Postadresse: Postboks 208, 4662 KRISTIANSAND S Besøksadresse: Markensgate 13, 4611 KRISTIANSAND S,
Tlf.: 3810 5120, Faks: 3807 0350, E-post: agder.bdr@kirken.no Sentralbordet er åpent fra kl 09:30 - kl 15:00 på mandager og kl 09:00 - kl 15:00, tirsdag - fredag
Fakturaadresse: Agder og Telemark bispedømmeråd, Fakturamottak DFØ, Postboks 4104, 2307 HAMAR Bankkontonr.: 7694 05 00717 Ansvarlig redaktør: Tormod Stene Hansen. Ta gjerne kontakt med oss.
|